JAK ZABEZPIECZYĆ KOMPUTER PRZED BURZĄ?

JAK ZABEZPIECZYĆ KOMPUTER PRZED BURZĄ?
W zbliżających się miesiącach letnich, po kilku dniach upałów burze z wyładowaniami atmosferycznymi są nieuniknione.  Dlatego warto już teraz zastanowić się w jaki sposób możemy chronić swój sprzęt i dane przed tego typu zjawiskami.
Niewątpliwie, w przypadku burzy najlepszym sposobem ochrony sprzętu jest odłączenie go od sieci elektrycznej i sieci Ethernet jednakże nie zawsze możemy to zrobić.
Jak więc zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu w wypadku burzy? Poniżej kilka sposobów  aby nasz sprzęt miał większe szansę w starciu z burzą niż tradycyjnie podłączony komputer.
1.    Listwa antyprzepięciowa – pamiętajmy aby nasz komputer i sprzęt elektroniczny podłączony był do prądu za pośrednictwem odpowiednio uziemionej listwy zasilającej.  Zabezpieczenie tego typu w większości przypadków uchroni nasz sprzęt przed poważniejszą awarią, jednakże należy pamiętać że listwy tego typu nie dają 100% zabezpieczenia.
2.    UPS – Komputer podłączony przez takie urządzenia prawie na pewno nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku burzy. Urządzenie to  pełni rolę baterii gwarantującej ciągłość pracy komputera w przypadku nagłego przerwania dopływu prądu m.in. wskutek działania wyładowań atmosferycznych.
3.    Ograniczniki przepięciowe – to urządzenia które montujemy bezpośrednio na gniazdku zasilania, za zadania maja ochronę podłączonych do siebie urządzeń. Występują w różnych odmianach,  posiadają  wbudowane dodatkowo gniazda do ochrony instalacji telefonicznej i antenowej. Są bardziej skuteczne niż zwykłe listwy antyprzepięciowe.
4.    Filtr NETPROTECTOR – to urządzenie pozwalające zabezpieczyć port Ethernet urządzeń tj. router,  switch,  karta sieciowa, przed przepięciami i różnicami potencjałów.  NetProtector zabezpiecza każdy przewód w kablu Ethernetowym  i odprowadza ładunek elektryczny do ziemi.
Dodatkowym zabezpieczeniem sprzętu na wypadek uszkodzeń związanych z wyładowaniami atmosferycznymi może być  polisa ubezpieczeniowa . Wiele firm ubezpieczeniowych w Polsce ma w swojej ofercie ubezpieczenie majątku trwałego i sprzętu elektronicznego na wypadek wyładowań atmosferycznych.  Cena takiej polisy jest niewielka w porównaniu do szkód jaki może spowodować burza.  Niezależnie od zastosowanej technologii i urządzeń ochronnych nie mamy nigdy 100% pewności że nasz sprzęt wygra starcie z burzą, dlatego przede wszystkim należy pamiętać o tworzeniu kopii zapasowych plików naszego komputera.

Michał Zemelka
Źródło: http://twojinternet.pl