WIRUSY I SZKODLIWE OPROGRAMOWANIE

Po co instalować program antywirusowy?
Jakiś czas temu natknąłem się w internecie na ciekawy artykuł dotyczący naszego bezpieczeństwa w sieci. Przeprowadzono w nim test, mający na celu sprawdzić, na ile łatwo można zarazić swój system operacyjny szkodnikami. Nie zaskoczę chyba nikogo pisząc, iż komputery (mające dostęp do internetu)  niezabezpieczone programem antywirusowym, prędzej czy później „łapią” jakiegoś wirusa. Tak też stało się w przypadku przeprowadzanego eksperymentu, gdzie laptop, na którym wykonywane były codzienne czynności internetowe, po kilku dniach użytkowania, zainfekowany był 71 różnego rodzaju wirusami.
Stąd też wysunąć możemy prosty wniosek: nawet najbardziej rozsądny i ostrożny użytkownik nie jest w sieci w pełni bezpieczny, jeśli nie posiada zainstalowanego programu antywirusowego.
Antywirus – co to takiego?
Antywirus to po prostu program komputerowy, którego głównym zadaniem jest wykrywanie i usuwanie szkodliwych plików z komputera. Skąd natomiast taki program wie, że dany plik zarażony jest wirusem? Istnieją dwie główne metody wykrywania złośliwego oprogramowania – oparte na wzorcach zagrożeń (sygnaturach) i na analizie heurystycznej. Pierwszy typ zapewnia 100% wykrywalności zagrożeń, które są znane, jednak wymaga ciągłej aktualizacji baz danych. Jest to dosyć istotna wada, ponieważ szkodliwych programów jest dzisiaj tak wiele, iż dodawanie kolejnych sygnatur dla każdego z nich mija się z celem. Dlatego też, skanowanie na podstawie sygnatur ustępuje miejsca metodzie heurystycznej, polegającej na analizie zachowania aplikacji i pozwalającej tym samym na rozpoznawanie nowych, pojawiających się dopiero wirusów.
Należy również zapamiętać, iż dobre oprogramowanie antywirusowe składa się zazwyczaj z pakietu mniejszych programów (modułów) oferujących specyficzne funkcje, które współdziałając ze sobą zapewniają pełną ochronę systemu. Do najważniejszych elementów, jakie powinien posiadać antywirus, należy zaliczyć:
o    Skaner plików – czyli główny moduł programu antywirusowego, służący do skanowania „na żądanie” lub według ustalonego harmonogramu.
o    Skaner poczty e-mail – odpowiedzialny za skanowanie wszystkich wiadomości e-mail, zarówno wychodzących jak i przychodzących.
o    Skaner linków – chroniący przed witrynami zawierającymi szkodliwe oprogramowanie.
o    Monitoring – składnik badający pliki w czasie rzeczywistym, służący do kontroli bieżących operacji komputera.
o    Firewall (zapora) – służący do monitorowania ruchu sieciowego; sterujący wszelką komunikacją między komputerem, a środowiskiem zewnętrznym (internetem).
Jak wygląda wirus?
Wiele osób używa określenia „wirus” często nie zdając sobie nawet sprawy, co tak naprawdę ono oznacza. Cyberprzestępcy wykorzystują wiele różnych form szkodliwego oprogramowania, dlatego dobrze byłoby wiedzieć czego tak naprawdę powinniśmy się bać. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze zagrożenia, jakie można spotkać w sieci:

Adware (oprogramowanie reklamowe) Pobiera informacje dotyczące aktywności użytkownika w sieci, a następnie wyświetla reklamy dopasowane do jego zainteresowań.
Oprogramowanie szpiegujące Gromadzi informacje o użytkowniku, bez jego wiedzy.
Boty Programy (zazwyczaj szkodliwe dla użytkownika), spełniające określoną funkcję, która wykonywana jest automatycznie.
Ransomware Forma internetowego wymuszania pieniędzy. Podobnym sposobem wymuszania jest tzw. phishing polegający na wyłudzaniu informacji osobistych (np. nr karty kredytowej, konta bankowego itp).
Programy typu rootkit Niezauważalnie modyfikują system operacyjny, tak aby umożliwić zdalny dostęp lub kontrolę nad komputerem
Konie trojańskie (Trojany) Bardzo szkodliwe oprogramowanie, nie różniące się wyglądem od zwyczajnych plików lub programów. Pozwala hakerowi kontrolować zainfekowany komputer.
Wirusy Kopiują się samoczynnie i rozprzestrzeniają na inne komputery.
Robaki Oprogramowanie, które wykorzystuje luki w zabezpieczeniach, rozprzestrzeniając się samodzielnie ( w odróżnieniu od wirusów, nie potrzebują plików do przenoszenia).

Dlaczego lepiej jest wybrać pełną ochronę?

Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że wyrażenie „wersja darmowa” nie oznacza „wersja gorsza”. Krążące wśród części internautów przekonanie, iż słowo FREE znajdujące się przed nazwą programu antywirusowego zmniejsza jego skuteczność, jest łagodnie mówiąc dużym uproszczeniem rzeczywistości. Jeżeli chodzi o przestrzeń dysku twardego (a więc o obszar, w którym porusza się przeciętny użytkownik), bezpłatne wersje znanych programów chronią system tak samo skutecznie jak ich płatne odpowiedniki.
Czy opłaca się zatem inwestować w pełną wersję oprogramowania antywirusowego? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, między innymi od rodzaju naszej aktywności internetowej.
Radosław Klimek
PR & Marketing Manager
CORE Dystrybutor AVG w Polsce

Źródło: http://twojinternet.pl